Liggande logotyp för Immanuelskyrkan

Publicerad:

Funderar du på dop?

Vi döper personer på deras egen bekännelse av tro på Jesus Kristus som Herre och frälsare. Dopet är en viktig del i det kristna livet och det är fest i kyrkan när en eller flera personer låter sig döpas.

I vår församlingsordning, där vi beskriver församlingens tro och teologi, skriver vi såhär om dopet:

"Dopet är en Guds gåva som erbjuds till var och en som tror på Jesus Kristus. Genom tro och dop förenas vi med Jesus Kristus och tar emot Guds frälsning och den heliga Anden. När människan sänks ner i dopvattnet och reses upp illustreras vad som sker i dopet: människan begravs och uppstår för att leva ett nytt liv i Jesu gemenskap och efterföljelse. Att låta sig döpas innebär också att inlemmas i gemenskap med alla som tillhör Kristi kropp lokalt och globalt. Det är en engångshandling."

Om du vill bli döpt då så hör av dig till någon av församlingens pastorer för ett samtal.

Etiketter

Dela sida

Fler nyheter

16 januari 2023 | 12:23

Fördjupningstips kring trons intellektuella bearbetning

Svart pil till höger
13 januari 2023 | 14:51

Skriv en sång våren 2023

Svart pil till höger
9 januari 2023 | 11:08

Nyårshälsning från Sydafrika

Svart pil till höger
9 januari 2023 | 11:08

Predikan 1 jan 2023

Svart pil till höger
21 december 2022 | 10:23

Barnens helg – 21-22 januari

Svart pil till höger